ورود به پنل
  • ردیاب سایه/اینستاگرام
  • ردیاب سایه/کانال تلگرام
  • ردیاب سایه/صفحه فیسبوک
ردیاب چگونه کار می‌کند؟

ردیاب چیست و نحوه عملکرد آن به چه صورت است؟

ردیاب، دستگاهی است که هر لحظه مکان خود را، به شما نشان می‌دهد. ردیاب را می‌توان روی افراد، حیوانات و اشیا باارزش مانند خودرو نصب کرد و از موقعیت جغرافیایی آن به صورت لحظه‌ای مطلع شد. در سال‌های قبل از ردیاب فقط استفاده نظامی می‌شد اما امروزه این ابزار، برای استفاده عموم مردم تهیه و در اختیار آنان گذاشته شده است. امروزه برای انسان‌ها موضوع مهمی است که بتوانند امنیت دارایی های باارزش خود را تامین کنند. از ردیاب استفاده‌های فراوانی می‌شود که بخشی از آن که در کشور ما در حال استفاده است، مربوط به ردیاب افراد که شامل ردیاب ‌های شخصی برای افراد آلزایمری، ردیاب کودک و ردیاب‌های خودرو است.

GPS چیست؟

جی پی اس یا سیستم موقعیت‌یاب جهانی، سیستم ناوبری ماهواره‌ای است که داده‌هایی درباره موقعیت مکانی و زمانی دستگاه گیرنده جی پی اس را در هر شرایط آب و هوایی و در سراسر جهان به صورت رایگان، ارائه می‌دهد. سیستم جی پی اس برای اولین بار به منظور اهداف نظامی معرفی شد و امروزه در بسیاری از زمینه‌ها از هواپیما تا تلفن‌های همراه در حال استفاده است. در حال حاضر بیش از یک سیستم موقعیت‌یاب وجود دارد. کشورهای روسیه، چین، آژانس فضایی اروپا و هند نیز پروژه‌هایی برای سیستم‌های موقعیت‌یاب خود راه‌اندازی کردند تا به سیستم جی پی اس که توسط ایالت متحده آمریکا توسعه داده شده است، وابسته نباشند. سیستم جی پی اس با راه‌اندازی اولین ماهواره در سال ۱۹۷۸ آغاز شد و تا سال ۱۹۹۴ با ۲۴ ماهواره تکمیل شد.

GPS چیست؟

تکنولوژی جی پی اس به کمک همین ۲۴ ماهواره که هر کدام در مدار خود در حال گردش هستند جهت‌یابی را انجام می‌دهد. این ماهواره‌ها، هر ۱۲ ساعت یک بار به دور زمین می‌گردند. ایستگاه‌های ویژه‌ای در زمین برای ارتباط با این ماهواره‌ها تاسیس شدند که وظیفه کنترل ماهواره‌ها و تنظیم ساعت آن‌ها را بر عهده دارند. هر دستگاه گیرنده جی پی اس ، پیام‌هایی را از چهار ماهواره‌ دریافت می‌کند که می‌تواند موقعیت دقیق خود را در زمین محاسبه کند و هر چه گیرنده جی پی اس به ماهواره‌های بیشتری متصل باشد اطلاعات دقیق‌تری را ارائه می‌دهد.

GPRS چیست؟

GPRS چیست؟

GPRS یکی از خدماتی است که شرکت‌های اپراتور تلفن همراه ارائه می‌دهند و هزینه‌ی آن بر اساس اطلاعات جابه‌جا شده محاسبه می‌شود. سیستم GPRS خدمات مختلفی را به ما ارائه می‌دهد که برای استفاده از این خدمات، به یک گوشی موبایل نیاز داریم. از مهمترین خدمات می‌توان به ارسال و دریافت پیام‌های متنی SMS، ارسال و دریافت ایمیل و دسترسی به اینترنت اشاره کرد. تکنولوژی اتصال جی پی آر اس باعث انتقال سریع‌تر و ارزان‌تر داده‌ها می‌شود و انتقال اطلاعات از یک تلفن همراه به تلفن همراه دیگر را امکان‌پذیر می‌کند. با توجه به سرعت انتقال بالا و هزینه‌های پائین، به لطف تکنولوژی GPRS، سیستم‌های ردیابی و اپلیکیشن‌های کاربردی را می‌توان سریع‌تر و اقتصادی‌تر اجرا کرد.

نحوه عملکرد ردیاب

ردیاب از دو بخش نرم‌افزار و سخت‌افزار تشکیل شده است. در بخش سخت‌افزار، ردیاب از دو ماژول GPS و GPRS استفاده می‌شود. ماژول GPS، مختصات جغرافیایی، سرعت، زمان و زاویه حرکت را دریافت می‌کند و سپس با استفاده از سیم‌کارت‌هایی که از تکنولوژی GPRS پشتیبانی می‌کنند، این داده‌های خام به سرور منتقل می‌شوند. داده‌های خام توسط سرور مرکزی پردازش می‌شوند و تبدیل به اطلاعات مفید و قابل فهم برای انسان تبدیل می‌شوند. کاربران بعد از احراز هویت در وب سایت یا اپلیکیشن، می‌توانند اطلاعات پردازش شده را بر روی نقشه ببینند.


عملکرد ردیاب

عملکرد ردیاب می‌تواند به دو صورت آفلاین و آنلاین باشد. در عملکرد آفلاین، کاربر با ارسال SMS می‌تواند از موقعیت دستگاه مطلع شود که این روش برای زمانی که اینترنت دستگاه قطع باشد، مفید است و تقریبا همیشه می‌توان به دستگاه دسترسی داشت و از معایب آن هزینه‌بر بودن این روش است. اما در عملکرد آنلاین، کاربر در بستر اینترنت، اطلاعات را دریافت می‌کند و هزینه‌ ارسال آن بسیار پایین‌تر از SMS است. از معایب روش آنلاین این است که ممکن است همیشه و در همه جا دسترسی به اینترنت نداشته باشیم. از طرفی، ردیاب برای کار نیاز به برق دارد که بستگی به استفاده از آن دارد. برای مثال در ردیاب‌های افراد، از باتری استفاده می‌شود و در ردیاب‌ خودرو از برق ماشین استفاده می‌شود. ردیاب خودرو سایه از برق خودرو شما استفاده می‌کند اما برای مواقعی که برق خودرو قطع باشد، باتری جانبی نیز دارد.

پیشنهاد ویژه: جهت اطلاع از   قیمت جدید ردیاب خودرو   و   دزدگیر جی پی اس دار و امکانات آن، کلیک کنید.
محصولات ردیاب خودرو سایه
محصولات ردیاب خودرو سایه

مشهد - شهرک صنعتی توس - پارک علم فناوری خراسان

تلفن های تماس شرکت سایه

051-35003307

09151236839

09105081007